‹ Prev
Next ›
Compostion Book, 9-3/4"x7-1/2", 1/5" Quad, 100Shts, BKME
211 Stock Available
- Composition Book measures 9-3/4"H x 7-1/2"W
- Recyclable
- Perfect for drawing graphs, illustrations and more during note taking and journaling
- Each sheet is 1/5" quadrille/grid ruled on both sides
- 100 sheets / 200 pages
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 9.75" |
| Length | 0.1" |
| Features | Durable ~ Hard Cover |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Pacon |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
Durable, one-subject composition book contains 100 sheets for note-taking and drawing. The black marble hard cover protects the important information inside. Front has a place to write the student's name for easy tracking. Each sheet is 1/5" quad-ruled for making neat graphs and charts.
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews