- Create a multi-display productive workspace
- position your monitors to reduce eye
- neck and shoulder strain
- dual monitors are in a stacked position to save space in tight workspaces
- the surface mount allows dual monitors to be used in spaces that do not allow a clamp or grommet mo
- the surface mount allows dual monitors to be used in spaces that do not allow a clamp or grommet
- Low profile weighted base
<
>
Professional Series Freestanding Dual Stacking Monitor Arm,Black
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions (WxDxH) | 389x279x902mm |
| Colour | Black |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Maximum Load | 16kg |
| Material | Steel |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Weight | 4.08kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Monitor Arm |
Description
The Fellowes Professional Series monitor arm has a free-standing, stacking design for 2 monitors. The portable design can be used without the need for a clamp or grommet mount.
For use with monitors up to 32 inches, the arm has a maximum weight capacity of 8kg. The base is weighted for stability and the monitor arm also includes an integrated cable management system to keep the workspace free of cables. A pole mount allows you to choose a height setting and fix it in place.
Specifications: +/-45° Tilt, +/- 90° Pan, 360° Rotation
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
