‹ Prev
Next ›
Push Top Receptacle, 21 Gal, Black
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Puncture resistant steel with double lock seams.
- Snug-fitting push door helps to trap odor and hides refuse.
- Base includes no-mar nylon feet and matching vinyl bumpers.
- Lift-off, two-way, postive-action, self-closing doors.
- Black powder coat finish for durability with chrome doors.
- Optional rigid plastic liner.
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Product Color | Chrome ~ Black |
| Product Material | Steel ~ Polyethylene ~ Vinyl |
| Product Name | Reflections 21-gallon Push Top Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Capacity | 21 gal |
| Depth | 14" |
| Country of Origin | China |
| Width | 14" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Height | 37.5" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Puncture resistant steel with double lock seams with snug-fitting, spring-loaded, self-closing door helps to trap odor and hide refuse. Includes no-mar nylon feet and matching vinyl bumpers. Black powder coat finish for durability with chrome doors. Base includes corner hooks for attaching bag liners. Optional rigid plastic liner.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews