‹ Prev
Next ›
Kids Sketch Notepad, Green Cover, Unruled, (40) White 9 x 9 Sheets, 12/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Bound with spiral wire that features snag-proof wire ends.
- Great for children's art at school or home.
- Topbound for easy tearouts; also perfect for lefties.
- Heavyweight paper perfect for sketches, drawings and scribbles.
- Adaptive for ink, marker, crayon and pencil.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Location | Edge |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 40 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 9" |
| Product Name | Kid's Spiral Art Sketch Book |
| Basis Weight | 20 lb |
| Cover Color | Green |
| Country of Origin | India |
| Height | 0.25" |
| Length | 9" |
| Features | Chipboard Backing ~ Snag Proof ~ Coil Locked ~ Nonperforated ~ Unruled ~ Printed |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Sketch Book |
Description
The 50 lb white drawing paper used in the sketch book is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The sheets are 9" x 9" and bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. The printed cover features a "Kids" graphic, and the back is made from strong 30-pt chipboard.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA53101CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA52511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12102CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA1228427 Stock Available
-
Product Code: ROA122745 Stock Available
-
Product Code: PAC10320784 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews