‹ Prev
Next ›
Waste Recept., 38 Gal, Open Top, 18-1/4"x18-1/4"x31-1/2", BK
12 Stock Available
- Recessed panels for any first impression areas.
- High-density polyethlyene will not chip or dent.
- UV inhibitors limit fading in sunlight.
- Adaptable for anchoring and weighting devices.
- Uses standard 32" X 44" trash bags.
- Telescoping base hides bag.
- Panels feature fluted design with a recessed bottom.
Product Details
General Information
| Capacity | 38 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 18.3" |
| Product Name | Indoor/Outdoor Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 18.3" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Height | 31.5" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Recessed panel design for any first impression areas. High-density polyethylene plastic will not chip or dent. UV inhibitors limit fading in sunlight. Adaptable for anchoring and weighting devices. Uses standard 32" x 44" trash bags. Telescoping base hides bag. Panels feature fluted design with a recessed bottom.
People who bought this also bought
-
Product Code: SAF9926TNCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-4996492Currently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSC04G15BCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSC04G15ACurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9372BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9371BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9486BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9485BLCurrently out of Stock
-
Product Code: RCPS3ETBK4 Stock Available
-
Product Code: SKU-299827636 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews