‹ Prev
Next ›
Scissors, 8", Left Handed, Bent, Red
Currently out of Stock
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Length | 8" |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Color | Red |
| Product Color | Orange |
| Product Name | Left-hand 8" Bent Scissors |
| Tip | Bent |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.fiskars.com |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Orientation | Left |
| Cutting Length | 3.30" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | Fiskars |
| Type | Scissors |
Description
Left-handed scissors feature ergonomic handles for unmatched comfort and control. Bent handle design keeps material flat while cutting. True, left-handed blades are made of hardened, stainless steel blades deliver lasting sharpness. 8" scissors are tested to ensure clean cutting even through multiple layers of cloth.
People who bought this also bought
-
Product Code: FSK1943001063Currently out of Stock
-
Product Code: FSK1943001067Currently out of Stock
-
Product Code: FSK194300106819 Stock Available
-
Product Code: FSK194160106818 Stock Available
-
Product Code: FSK1941601064Currently out of Stock
-
Product Code: FSK194160106726 Stock Available
-
Product Code: FSK1943001069Currently out of Stock
-
Product Code: ACM166571 Stock Available
-
Product Code: ACM166562 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews