‹ Prev
Next ›
Shipping Labels W/ultrahold Ad & Trueblock, Laser, 2 X 4, White, 2500/box
35 Stock Available
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 2500 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Number of Sheets | 250 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Color | White |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 2500 / Box |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed®, 2" x 4" , 2,500 Labels (5963) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV80001Currently out of Stock
-
Product Code: MACML10008 Stock Available
-
Product Code: MACML1000BCurrently out of Stock
-
Product Code: AVE959105 Stock Available
-
Product Code: AVE9590514 Stock Available
-
Product Code: AVE955264 Stock Available
-
Product Code: AVE955233 Stock Available
-
Product Code: AVE594012 Stock Available
-
Product Code: AVE591218 Stock Available
-
Product Code: AVE566415 Stock Available
-
Product Code: AVE566312 Stock Available
-
Product Code: AVE5516436 Stock Available
-
Product Code: AVE30603187 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews