‹ Prev
Next ›
Slimmate Storage Clipboard, 1/2" Capacity, Holds 8 1/2w X 12h, Blue
101 Stock Available
- Top-open design with snap closure keeps documents secure.
- 0.75" internal storage capacity.
- Made from durable polypropylene plastic.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
- Premium low profile clip holds up to 1/2" of paper securely.
Product Details
General Information
| Board Material | Polypropylene |
| Product Color | Blue |
| Width | 9.5" |
| Product Name | SlimMate Storage Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Assembly Required | No |
| Depth | 1.5" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Features | Low Profile Clip |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Storage Clipboard |
Description
This durable plastic clipboard is perfect for students, teachers, parents, sales, utility, industrial, and office professionals. Slim design minimizes bulk and fits easily into a backpack, a sensible purse or a briefcase while providing plenty of internal storage space. Smooth-writing surface features a premium, low-profile clip that securely holds up to a 0.5" stack of paper. Made from durable polypropylene with a snap cover that keeps materials protected from impacts and the elements. Perfect for the mobile professional working away from their desk. It's a great tool for keeping project materials organized!
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV403191 Stock Available
-
Product Code: UNV40318Currently out of Stock
-
Product Code: UNV40300314 Stock Available
-
Product Code: OIC8330116 Stock Available
-
Product Code: OIC8339758 Stock Available
-
Product Code: OIC8339663 Stock Available
-
Product Code: OIC8339556 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SAU0055818 Stock Available
-
Product Code: SAU0053354 Stock Available
-
Product Code: SAU004702 Stock Available
-
Product Code: OIC833025 Stock Available
-
Product Code: SAU00552Currently out of Stock
-
Product Code: SAU00543Currently out of Stock
-
Product Code: SAU0053414 Stock Available
-
Product Code: BSN375131198 Stock Available
Reviews
No Reviews