<
>
Sparco All-purpose Construction Paper - Multipurpose, Art Project, Craft Project, ClassRoom Project - 0.50"Height x 9"Width x 12"Length - 50 / Pack - Black
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Width | 9" |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Name | All-purpose Construction Paper |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Multipurpose ~ Art Project ~ Craft Project ~ ClassRoom Project |
| Height | 0.50" |
| Length | 12" |
| Manufacturer | Sparco Products |
Product Information
| Brand | Sparco |
| Type | Craft Materials |
Description
Construction paper with a smooth texture is ideal for art, craft and classroom projects. All-purpose paper offers a heavyweight, high-bulk, high-strength and brilliantly colored construction. Long, strong fibers cut clean and fold evenly without cracking. Acid-free paper is made with a high percentage of recycled material.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: PAC10340126 Stock Available
-
Product Code: PAC103058332 Stock Available
-
Product Code: PAC10304899 Stock Available
-
Product Code: PAC6597Currently out of Stock
-
Product Code: PAC10340518 Stock Available
-
Product Code: PAC103404186 Stock Available
-
Tru-Ray Construction Paper - Art Project - 18" Width x 12" Length - Lively Lemon - Sulphite - 1 PackProduct Code: PAC103403138 Stock Available
-
Product Code: PAC10340051 Stock Available
-
Product Code: PAC103061874 Stock Available
-
Product Code: PAC103054150 Stock Available
-
Product Code: PAC10303687 Stock Available
-
Product Code: PAC103034162 Stock Available
Reviews
No Reviews
