- Desk-mount monitor arm supports displays up to 27in (685.8 mm) in size and 17.6 lb. (8 kg) in weight
- Articulating arm lets you adjust your viewing angle with 180° swivel and + 45° / - 45° tilt
- Arm extension up to 17in (428 mm)
- Maximum height adjustment of 17.7in (450mm)
- Heavy-duty steel construction
- Switch easily from landscape to portrait position with full 360 degree rotation
- Adjustable height
- Simple installation (desk C-clamp or grommet mount) and integrated cable management
<
>
StarTech.com ARMPIVOTB Mounting Arm for Monitor, Flat Panel Display, Curved Screen Display - Black - Height Adjustable - 1 Display(s) Supported - 13" to 34" Screen Support - 17.70 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - Rugged - Steel - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Adjustable | Yes |
| Colour | Black |
| Dimensions | 160x462x108mm |
| Form | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size | Up to 27in Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Maximum Load | 8kg |
| Material | Steel |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 3kg |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
