- HEAVY DUTY MONITOR MOUNT: VESA 75x75/100x100mm compatible slim single monitor mount for a large 32" (16:9) or 34" (21:9/ultrawide) display up to 17.6lb/8kg; Full motion articulation; 2 USB 3.0 passthrough ports
- EASY INSTALLATION: Tighten c-clamp from top w/ incl. tool or grommet mount to secure to desktop (10 mm-50 mm); Easily mount display w/ detachable VESA plate; tools incl. to adjust articulation tension
- WIDE RANGE OF MOTION: Articulating ergonomic monitor arm increases comfort & productivity w/ +/-90° tilt, +/-90° swivel, 90° rotating screen (landscape/portrait), & 360° rotating monitor arm
- ONE-TOUCH ADJUSTMENT: Max height of 17.5" from the desk, the spring-assisted monitor arm offers toolless adjustable height range of 10.1" and can extend outwards up to 18.4" away from base
- CONVENIENT CONNECTIVITY: Desk mount monitor arm includes 2 USB-A 3.1 Gen 1 5Gbps passthrough ports that extend your PC/laptop/computer/dock ports for connecting devices & built-in cable management
<
>
StarTech.com ARMSLIM2USB3 Mounting Arm for Monitor, Curved Screen Display, Flat Panel Display - Black - Height Adjustable - 1 Display(s) Supported - 17" to 34" Screen Support - 17.64 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - Aluminum - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Form | Monitor Arm |
| Dimensions | 115x547x445 |
| Colour | Black |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Material | Aluminium |
| Maximum Load | 8kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor/Notebook Size | Up to 34in Monitor |
| Weight | 2.8kg |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
