- Ensure all your mobile devices are charged while you're commuting
- Deliver the fastest possible power output required for each connected device - up to a total of 24 watts (4.8 amps) shared between both ports
- Charge almost any mobile device that supports USB Battery Charging Specification 1.2
<
>
StarTech.com Dual Port USB Car Charger - White - High Power 24W/4.8A - 2 Port USB Car Charger - 24 W - 12 V DC, 24 V DC Input - 5 V DC Output - 4.80 A - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Output Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer | StarTech |
| Power Source | In-Car power socket |
| Weight | 26g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Dimensions | 37.6x78x26mm |
| For Use With | Supports USB Charging Specification 1.2 Devices |
| Colour | White |
Product Information
| Brand | IDEAL INDUSTRIES |
| Type | Power Adapter |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
