‹ Prev
Next ›
Step-On Receptacle,10 Gal,14"x14"x27",ST Steel
1 Stock Available
- Step-on function means no need to touch container to open it.
- Smooth-operating foot pedal provides handsfree access to tapered spring-action door.
- Lid closes slowly with quiet operation.
- Rigid plastic liner with built-in bag retainer included.
- Finish helps protect against fingerprints.
Product Details
General Information
| Capacity | 10 gal |
| Product Color | Stainless Steel |
| Width | 14" |
| Product Name | Hands-free Step-on Stainless Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 14" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 27" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Step-on functions means no need to touch container to open it. Smooth-operating foot pedal provides handsfree access to tapered spring-action door. Lid closes slowly with quiet operation. Rigid plastic liner with built-in bag retainer included. Finish helps protect against fingerprints.
People who bought this also bought
-
Product Code: HLMHLSS16RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSS13DFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSS01RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9926TNCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9925BLCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSS16RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSS13RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSS13DCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSS01RCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-4996492Currently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSC04G15BCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSC04G15ACurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS13SBCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9941SSCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9372BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9371BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9935BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN1 Stock Available
-
Product Code: RCPST24SSPL4 Stock Available
-
Product Code: SKU-299827636 Stock Available
-
Product Code: SKU-29982712 Stock Available
-
Product Code: SKU-2998269Currently out of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews