‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Bumpy Grip - 1" Length - Neon - 12 / Pack
Currently out of Stock
- Improves comfort and control
- Places fingers in the proper position
- The perfect pencil grip with its slim design and tactile surface!
- Great for righties and lefties
Product Details
General Information
| Product Color | Neon |
| Width | 1" |
| Product Name | Bumpy Grip |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Length | 1" |
| Features | Latex-free ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Depth | 0.5" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
The Bumpy Grip was designed by the same doctors who invented The Pencil Grip. Its sleeker design and bumpy texture make it truly unique but still amongst one of the best hand relief products on the market. A great tool for teaching proper positioning, children love the bright colors and tactile feel. The Bumpy Grip is versatile and can be put on paintbrushes, pens, utensils, and much more! Pack of 12 bumpy pencil grips in assorted colors.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews