‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Tripod Shape Pencil Grip - 1" Length - Assorted - 12 / Pack
Currently out of Stock
- Arthritis Foundation recommended as "easy" and "comfortable"
- #1 Grip recommended by therapists to help kids write
- Benefits adults and children, righties and lefties
- Fits on pencils, pens, crayons & many drawing and writing tools
- Designed by doctors, tested by kids, approved by parents
Product Details
General Information
| Product Color | Assorted |
| Shape | Tripod |
| Width | 1" |
| Product Name | Tripod Shape Pencil Grip |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Length | 1" |
| Features | Latex-free ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Depth | 0.5" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
Pencil grip enhances your control to make writing easy and natural. Ergonomic construction reduces hand fatigue to provide a comfortable way to write during extended periods. Tripod shape encourages your fingers and hand to rest in the proper position to allow a better grip. Soft, latex-free material feels natural in your hand for improved handwriting. Ambidextrous design accommodates both left-handed and right-handed users. Pencil grip fits on pencils, pens, crayons and more.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews