‹ Prev
Next ›
THERMAL LAMINATING POUCHES LETTER 3MIL - 100PK
38 Stock Available
- Preserve, protect and enhance important documents.
- Premium materials ensure clear, durable results.
- Easy to use—place document in pouch and insert into laminator.
- Available in a variety of sizes to meet your needs.
- Compatible with all laminator brands.
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Product Name | Letter-Size Thermal Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Application/Usage | Document |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Features | Durable ~ Photo-safe ~ Erasable ~ Water Proof |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Preserve, protect and enhance important documents. Available in a variety of pouch sizes for clear, durable, outstanding results. Just position your document in the appropriate size pouch and insert into the laminator (sold separately). Compatible with all thermal laminator brands. Use in the office, home office, school, or anywhere you would like to keep important papers preserved for years to come.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SWI3202011Currently out of Stock
-
Product Code: SWI3202005Currently out of Stock
-
Product Code: GBC320071527 Stock Available
-
Product Code: GBC320200236 Stock Available
-
Product Code: MMMTP585110092 Stock Available
-
Product Code: MMMTP590320166 Stock Available
-
Product Code: MMMTP59022057 Stock Available
-
Product Code: MMMTP590020137 Stock Available
-
Product Code: MMMTP585450224 Stock Available
-
Product Code: MMMTP5852100115 Stock Available
-
Product Code: MMMTP585210Currently out of Stock
-
Product Code: MMMTP58512080 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews