- USB 3.2 Gen 1 interface is up to 10X faster than USB 2.0 while still compatible with USB 2.0 ports
- Retractable USB connector means no cap to lose
- Limited lifetime warranty
<
>
Verbatim 128GB Store 'n' Go V3 USB 3.2 Gen 1 Flash Drive - Gray - 128 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type A - 80 MB/s Read Speed - 25 MB/s Write Speed - Gray - Lifetime Warranty - 1 Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Product Color | Gray |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Capacity | 128 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 80 MB/s |
| Write speed | 25 MB/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Form factor | Slide |
| Product colour | Black |
| Width | 20 mm |
| Depth | 58 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 10 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | USB Memory Sticks |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
