- Powered by USB: no need for an external power source
- Capacity: 2TB
- Compact size: 81x119x14.5mm
- 2nd generation USB 3.0 portable hard drive
- USB 3.0 SuperSpeed connection: up to 10x faster than USB 2.0 but still back compatible
- Plug-and-play: just drag your files from PC or Mac, no software installation required
- Colour: Black
- Includes Nero backup and Green Button energy saving software
<
>
2TB Store 'n' Go Portable Hard Drive, 2 TB, USB 3.0, Black
Currently out of Stock
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Storage Capacity | 2 TB |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 8 MB |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Fingerprint reader | No |
| Password protection | No |
| Bus powered | USB |
| Bus power | 5 V |
| External power adapter | No |
| Weight | 175 g |
| Width | 119 mm |
| Depth | 81 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Cables included | USB |
| User guide | Yes |
| Bundled software | Nero Backup Software, Green Button Energy Saving |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Connectivity technology | Wired |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | Data Storage |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
