‹ Prev
Next ›
Victor 15706 Heavy-Duty Printing Calculator - Clock, Date, Big Display, Independent Memory, 4-Key Memory, Sign Change - Power Adapter Powered - 2.8" Height x 8.8" Width x 12.5" Depth - Gray, Off White - 1 Each
Currently out of Stock
- Large 14 digit fluorescent display
- Heavy duty fast 5.2 lines per second 2 color printer
- Financial, loan, and time calculations
- Cost/sell/margin keys
- Print or display an entire schedule, specific month or any range of months
- Determine an investment's worth today or in the future
- Display and print the current time and date
- Selectable decimal switch allows you to choose how many decimal places are displayed
- Selectable rounding switch allows you to choose between rounding up, down, or automatic round off
Product Details
General Information
| Power Source | Power Adapter |
| Product Color | Gray ~ Off White |
| Product Name | 15706 Heavy-Duty Printing Calculator |
| Width | 8.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Operations/Functionality |
|
| Calculator Features | Clock ~ Date ~ Big Display ~ Independent Memory ~ 4-Key Memory ~ Sign Change |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
| Depth | 12.5" |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Height | 2.8" |
Product Information
| Brand | Victor |
| Type | Printing Calculator |
Description
Heavy-duty printing calculator offers two memories, two independent tax keys, and a 14-digit, fluorescent display. Print 5.2 lines per second in two colors. Easily calculate and print loan calculations, amortization schedule, present/future value, and days between dates. You can add, subtract, multiply and divide hours and minutes or minutes and seconds for time billing or payroll applications. Enter two cost/sell/margin variables, and the third appears. Other functions include delta percent, units price mode, grand total, sigma, change sign key, item count with averaging and square root. Design features a backspace key and built-in metal paper arm. Calculator runs on AC power.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews