- VERSATILE MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) LED monitor with thin bezels and 100Hz refresh rate
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- ULTRA-SMOOTH GAMING: AMD FreeSync technology enables fluid and tear-free gameplay
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VA2447-MH supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI and VGA inputs
<
>
ViewSonic Value VA2447-MH 24" Class Full HD LED Monitor - 16:9 - Black
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of Speakers | 2.0 |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size Class | 24" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Speakers | Yes |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Backlight Technology | LED |
| Adjustable Stand Height | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDMI | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Features | Anti-glare |
| Glass Hardness | 3H |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 86 kHz - HDMI 1.4 |
| Height with Stand | 15.87" |
| Height | 12.7" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Country of Origin | China |
| Depth with Stand | 8.11" |
| Depth | 1.9" |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Width | 21.3" |
| Width with Stand | 21.26" |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.28 lb |
| Weight (Approximate) | 10.10 lb |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz - HDMI 1.4 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 5 ms |
| Product Series | VA |
| Product Name | VA2447-MH - 24" 1080p 100Hz Monitor with FreeSync, HDMI and VGA |
| Product Line | Value |
| Product Model | VA2447-MH |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Operating Power Consumption | 27 W |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Package Contents |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
Product Information
| Brand | Viewsonic |
| Type | Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
