‹ Prev
Next ›
Westcott KleenEarth 9" Straight Scissors - 3.75" Cutting Length - 9" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Pointed Tip - Black - 1 Each
211 Stock Available
Non-Returnable
- Made from recycled materials.
- Sharp lightweight stainless steel blades.
- Perfect for medium duty use, cutting through layers of paper, foam and poster board.
Product Details
General Information
| Handle Color | Black |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Length | 9" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Cutting Length | 3.75" |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Product Color | Black |
| Product Name | KleenEarth 9" Straight Scissors |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Line | KleenEarth |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Tip | Pointed |
Product Information
| Brand | Westcott |
| Type | Scissors |
Description
Feature stainless steel blades. These lightweight scissors are capable of cleanly cutting through a wide range of materials. Made for both right or left hand use. Westcott uses recycled material in the designs of KleenEarth products and packaging. The same quality standards are used in all their products whether using new or recycled materials, so you can be sure this KleenEarth product will live up to your expectations.
People who bought this also bought
-
Product Code: SPR390491232 Stock Available
-
Product Code: SPR390474408 Stock Available
-
Product Code: SPR39046380 Stock Available
-
Product Code: SPR390456611 Stock Available
-
Product Code: SPR390442 Stock Available
-
Product Code: MIIMDS08950184 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE600442 Stock Available
-
Product Code: FSK1535201002757 Stock Available
-
Product Code: FSK1055801001850 Stock Available
-
Product Code: ACM147569 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews