‹ Prev
Next ›
Xstamper ClassiX ECO Self-inking Message Stamp - Custom Message Stamp - 1.44" Impression Width x 2.94" Impression Length - Black - Plastic - Recycled - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Impression Width | 1.44" |
| Impression Type | Custom Message Stamp |
| Impression Color | Black |
| Impression Length | 2.94" |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | ClassiX ECO Self-inking Message Stamp |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Description
Custom self-inking message stamp features a rugged plastic body for durability and contains a high percentage of recycled material. Self-inking stamp does not require a separate ink pad because it re-inks after each 1-7/16" x 2-15/16" impression. Alignment marks help you put your message right where you want it. Rubber feet keep stamp from slipping, and that stamp has ridges on the sides for a no-slip grip. Stamp has a quieter, smoother slide operation and requires minimal pressure to make an impression. Ideal for addresses and other everyday uses. Stamp accommodates up to 10 lines with 40 characters per line. Contact customer service to customize stamp.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: XSTP16Currently out of Stock
-
Product Code: XSTP15Currently out of Stock
-
Product Code: XSTP14Currently out of Stock
-
Product Code: XSTP13Currently out of Stock
-
Product Code: XSTP12Currently out of Stock
-
Product Code: XSTP11Currently out of Stock
-
Product Code: XSTP05Currently out of Stock
-
Product Code: XSTEP12Currently out of Stock
Reviews
No Reviews