‹ Prev
Next ›
#19 (3 1/2" x 1/16") Advantage Rubber Bands, 1 lb. Box
23 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural |
| Size Standard | #19 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Industrial Applications |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 19 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699116 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031084127 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781626 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310691656 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031068Currently out of Stock
-
Product Code: ALL42649146 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Currently out of Stock
-
Product Code: ALL3717618 Stock Available
-
Product Code: ALL2633974 Stock Available
-
Product Code: ALL2540593 Stock Available
-
Product Code: ALL2507536 Stock Available
-
Product Code: ALL2140534 Stock Available
-
Product Code: SKU-300536211 Stock Available
-
Product Code: ALL3764664 Stock Available
-
Product Code: ALL2740523 Stock Available
-
Product Code: ALL2707541 Stock Available
-
Product Code: ALL2684540 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26645223 Stock Available
-
Product Code: ALL2505517 Stock Available
-
Product Code: ALL2064566 Stock Available
-
Product Code: ALL2033582 Stock Available
-
Product Code: ALL0899455 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365669 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365596 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews