‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
1625 Stock Available
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV00118Currently out of Stock
-
Product Code: ALL00699116 Stock Available
-
Product Code: BSN157431626 Stock Available
-
Product Code: BSN157412103 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371134 Stock Available
-
Product Code: BSN157351004 Stock Available
-
Product Code: BSN157333318 Stock Available
-
Product Code: ALL3717618 Stock Available
-
Product Code: ALL2540593 Stock Available
-
Product Code: ALL2507536 Stock Available
-
Product Code: ALL2140534 Stock Available
-
Product Code: BSN1572711 Stock Available
-
Product Code: ALL2740524 Stock Available
-
Product Code: ALL2707541 Stock Available
-
Product Code: ALL2619523 Stock Available
-
Product Code: ALL0899455 Stock Available
-
Product Code: ACC7215543 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews