‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
36 Stock Available
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV00118Currently out of Stock
-
Product Code: BSN15751133 Stock Available
-
Product Code: BSN157483760 Stock Available
-
Product Code: BSN1574641 Stock Available
-
Product Code: BSN157431682 Stock Available
-
Product Code: BSN157412146 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371172 Stock Available
-
Product Code: BSN157351608 Stock Available
-
Product Code: BSN157333329 Stock Available
-
Product Code: BSN157291761 Stock Available
-
Product Code: BSN157261 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2633980 Stock Available
-
Product Code: ALL2633556 Stock Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2540597 Stock Available
-
Product Code: ALL2419543 Stock Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL2416513 Stock Available
-
Product Code: ALL24145Currently out of Stock
-
Product Code: BSN1572713 Stock Available
-
Product Code: ALL2740526 Stock Available
-
Product Code: ALL2684540 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26645223 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2464560 Stock Available
-
Product Code: ALL2462516 Stock Available
-
Product Code: ALL2432539 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243054 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews