- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
<
>
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands - Size: #84 - 3.5" Length x 0.5" Width - Stretchable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #84 |
| Width | 0.5" |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Line | Advantage |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1575127 Stock Available
-
Product Code: BSN157483068 Stock Available
-
Product Code: BSN15746Currently out of Stock
-
Product Code: BSN157431309 Stock Available
-
Product Code: BSN157412298 Stock Available
-
Product Code: BSN15739101 Stock Available
-
Product Code: BSN157371002 Stock Available
-
Product Code: ALL26339130 Stock Available
-
Product Code: ALL26335130 Stock Available
-
Product Code: ALL2632527 Stock Available
-
Product Code: ALL26199185 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2507540 Stock Available
-
Product Code: ALL2419538 Stock Available
-
Product Code: ALL24185194 Stock Available
-
Product Code: ALL2416537 Stock Available
-
Product Code: ALL2414515 Stock Available
-
Product Code: ALL270754 Stock Available
-
Product Code: ALL26645438 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619534 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL24645120 Stock Available
-
Product Code: ALL2462515 Stock Available
-
Product Code: ALL2432579 Stock Available
-
Product Code: ALL2431527 Stock Available
-
Product Code: ALL2430521 Stock Available
-
Product Code: ALL2408521 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
