- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
<
>
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands - Size: #19 - 3.5" Length x 0.1" Width - Stretchable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
185 Stock Available
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #19 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Home ~ Warehouse |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699272 Stock Available
-
Product Code: BSN157371035 Stock Available
-
Product Code: ALL373384 Stock Available
-
Product Code: ALL3717636 Stock Available
-
Product Code: ALL2507540 Stock Available
-
Product Code: ALL2140548 Stock Available
-
Product Code: ALL37646123 Stock Available
-
Product Code: ALL270754 Stock Available
-
Product Code: ALL268455 Stock Available
-
Product Code: ALL2505527 Stock Available
-
Product Code: ALL2064591 Stock Available
-
Product Code: ALL20335112 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
