Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 1 Box
- Ultra-soft stretch with a soft hold.
- Nearly the highest percentage of natural-rubber latex of any rubber band.
- Durable and long-lasting.
- Recommended for both repeated applications and for packaging-pliable applications where a soft hold is most important.
- Excellent band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Golden Crepe |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Pale Crepe Gold® rubber bands feature the softest stretch and the highest natural-latex rubber content of any comparable product. A higher natural rubber content equates to a lighter-weight band with greater stretchiness and increased longevity; and as a bonus, when buying by the pound, you receive more of what you need for less. Though great as a general-purpose band for a wide range of tasks around the home, office and workplace, these bands are particularly useful for delicate- and pliable-goods packaging applications, from food to musical instruments, fine-art poster-prints to valuable trading cards. Their soft stretch also makes these bands ideal for repetitive tasks where minimizing hand-stress and fatigue or minimizing the potential for repetitive-strain injuries might be desired. Use these bands again and again without worrying about whether they'll remain strong and intact—they're designed for it.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699197 Stock Available
-
Product Code: BSN157431585 Stock Available
-
Product Code: BSN157412163 Stock Available
-
Product Code: BSN157371129 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2633984 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2419543 Stock Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL2416513 Stock Available
-
Product Code: ALL24145Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2432547 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243055 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available