‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber, Poly - Orange - 1 Bag
Currently out of Stock
- Ideal for latex-free environments
- Bright orange color for identification
- Can be sterilized for medical use
- Soft-stretch design for easy use
- Multi-purpose use at home or work
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office ~ Industrial Applications ~ Laboratory |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Nonlatex rubber bands reduce the potential for latex allergy reactions. They are made from premium synthetic rubber. Soft, easy stretch helps prevent carpal tunnel syndrome. Bright orange color allows easy identification. They can be sterilized using autoclave and irradiation. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. No. 33 rubber bands also work well in industrial and laboratory applications.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV00118Currently out of Stock
-
Product Code: ALL00699144 Stock Available
-
Product Code: BSN157431682 Stock Available
-
Product Code: BSN157412146 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN15738Currently out of Stock
-
Product Code: BSN157371172 Stock Available
-
Product Code: BSN157351608 Stock Available
-
Product Code: BSN157333329 Stock Available
-
Product Code: BSN15731127 Stock Available
-
Product Code: BSN15725685 Stock Available
-
Product Code: ALL2633981 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2507536 Stock Available
-
Product Code: ALL2419543 Stock Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL2416513 Stock Available
-
Product Code: ALL24145Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2140534 Stock Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2432539 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243054 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
-
Product Code: ALL2064571 Stock Available
-
Product Code: ALL2033584 Stock Available
-
Product Code: ACC7215549 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews