‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - 0.25 lb/in - Latex-free, Antimicrobial, Stretchable - Synthetic Rubber - Cyan Blue - 1 Box
151 Stock Available
- High rubber content.
- Made with non-latex synthetic rubber.
- The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria on the product that can cause early product deterioration.
- Bright blue color for easy identification.
- The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime.
- Excellent band count per pound.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Cyan Blue |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ Office |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex, antimicrobial rubber bands are made from synthetic rubber. The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria that can cause early product deterioration. The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime. This product does not protect users from food borne or disease causing microorganisms. Not for use on direct food contact.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157483765 Stock Available
-
Product Code: BSN1574632 Stock Available
-
Product Code: BSN157431694 Stock Available
-
Product Code: BSN157412151 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371175 Stock Available
-
Product Code: BSN157351609 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2633981 Stock Available
-
Product Code: ALL2633557 Stock Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2419543 Stock Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL2416513 Stock Available
-
Product Code: ALL24145Currently out of Stock
-
Product Code: ALL3764665 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26645223 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2464560 Stock Available
-
Product Code: ALL2462516 Stock Available
-
Product Code: ALL2432539 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243054 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews