‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber - Orange - 380 / Box
65 Stock Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 380 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157483773 Stock Available
-
Product Code: BSN1574616 Stock Available
-
Product Code: BSN157431545 Stock Available
-
Product Code: BSN157412151 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371125 Stock Available
-
Product Code: BSN157351609 Stock Available
-
Product Code: ALL2633981 Stock Available
-
Product Code: ALL2633557 Stock Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2419543 Stock Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL2416513 Stock Available
-
Product Code: ALL24145Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26649Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26645223 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2464560 Stock Available
-
Product Code: ALL2462516 Stock Available
-
Product Code: ALL2432541 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243053 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
-
Product Code: ALL2064572 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews