‹ Prev
Next ›
Non-Latex Rubber Bands, Sz. 117b, Orange, 7 X 1/8, 250 Bands/1lb Box
18 Stock Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 7" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157431651 Stock Available
-
Product Code: BSN157412131 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371151 Stock Available
-
Product Code: BSN157351606 Stock Available
-
Product Code: BSN157291714 Stock Available
-
Product Code: ALL2633975 Stock Available
-
Product Code: ALL2633555 Stock Available
-
Product Code: ALL2632528 Stock Available
-
Product Code: ALL26199156 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2540593 Stock Available
-
Product Code: ALL2419543 Stock Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL2416513 Stock Available
-
Product Code: ALL24145Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2740524 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619523 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2432537 Stock Available
-
Product Code: ALL243155 Stock Available
-
Product Code: ALL243054 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
-
Product Code: ALL0899455 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365669 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365598 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews