- Approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard
- 20oz water resistant canvas
- Trap door closure for safety and security
- Patented nickel-plated storm drain
- 2 exterior tool loops
- 2 exterior nickel-plated D-rings for tool lanyard
- Maximum safe working capacity: 20lbs (9.0kg)
- Third-party certified to a 4:1 safety factor
- 7.5in L x 7.5in W x 12in H (19cm x 19cm x 30cm)
- Patented design
<
>
Ergodyne Arsenal 5528 Carrying Case (Pouch) Tools - Black - Water Resistant, Drop Resistant - Canvas Body - D-ring - 12" Height x 7.5" Width x 7.5" Depth - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Product Material | Canvas |
| Product Color | Black |
| Product Model | 5528 |
| Product Line | Arsenal |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Product Name | Arsenal 5528 Topped Parts Canvas Pouch |
| Width | 7.5" |
| Application/Usage | Tools ~ Hardware |
| Country of Origin | China |
| Depth | 7.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 12" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Tool Panels & Board Storage |
Description
Arsenal Topped Parts Pouch features a hands-free, self-closing trap door closure that prevents small parts, hardware and tools from falling when working at heights. It is made with water-resistant canvas and patented storm drains. Design includes two exterior tool loops and two exterior, nickel-plated D-rings for tool lanyard. Maximum safe working capacity is 20 lb. Pouch is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
