- Attractive, compact design.
- Adjustable lamp head, flexible gooseneck stem and weighted base.
- Energy-efficient, longer-lasting LED bulb.
- Polished metal finish with acrylic accents.
Bostitch Adjustable Desk Lamp, Black
Product Details
General Information
| Bulb/Tube Type | LED |
| Power Consumption | 3 W |
| Maximum Bulb/Tube Power | 3 W |
| Mount Type | Desk Mountable ~ Table Top |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Adjustable Desk Lamp, Black |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Desk ~ Table ~ Dorm ~ Office |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Height | 20" |
Product Information
| Brand | BostitchR |
| Type | Lamps |
Description
Sometimes simple is all you need. Adjustable LED Desk Lamp features a classic design that's ideal for any table, worksurface or desktop. Whether in a dorm-room, office or bedroom, this light is there to guide you, and its attractive, compact format takes up a minimal amount space. A polished metal finish provides an element of sophistication, while its acrylic accents deliver an element of contemporary styling. Adjustable lamp head and flexible gooseneck stem allow you to effortlessly position your illumination. Weighted round base ensures stability, even when the neck's fully extended. Energy-efficient LED bulb provides longer-lasting performance at merely a fraction of the energy consumption, 85% less energy, in fact, when compared to incandescent bulbs, while delivering a brighter, flicker-free light zone that's clear of annoying shadows, halos and glares.
Alternative Products
-
Product Code: VLUVS687372BNCurrently out of Stock
-
Product Code: VLUVL0146P2 Stock Available
-
Product Code: VLUV210815HB3 Stock Available
-
Product Code: VLUSVCA2148104B2 Stock Available
-
Product Code: VLU9B101ABCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSR1600CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN0800WCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSR7500CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSR07G5WSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN85G5CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN8500CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS3QN4WWCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTF26WG9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTF261G9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN59G5WCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN34KCCSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS336G5CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS33600CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1601BKCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2107WHTCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2105PNKCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2105NVYCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2104WBDCurrently out of Stock
-
Product Code: BOS2200QISMBKCurrently out of Stock
-
Product Code: DTA02343Currently out of Stock
-
Product Code: OTTF1DY8G59SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTF1D83BR9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTF1D83BN9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTF1485TU9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN34KCWCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSA26KUQSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS59029SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS03KQISHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS01RB9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS01KC9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS01BS9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLF100SLVCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLF100DCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED600Currently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1821WBOSCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1814BDCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1813BOSCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1812GBDCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1800BKCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1701WCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1509Currently out of Stock
-
Product Code: BOSKTVLED1502WCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSKTVLED1502BCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS59G59SHPR2 Stock Available
-
Product Code: OTTCS59399SHPR3 Stock Available
-
Product Code: OTTCS59089SHPR2 Stock Available
-
Product Code: OTTCS01SV9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1817WBOSCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTSCNQC00SCurrently out of Stock
-
Lorell Architect LED Desk Lamp with Clamp - 10 W LED Bulb - Desk Mountable - Black - for Desk, TableProduct Code: LLR999549 Stock Available
-
Product Code: LLR9977434 Stock Available
-
Product Code: OTTCSN5908CCurrently out of Stock
