- 10W energy-saving LED bulb included.
- Classic banker's style desk lamp.
- Hand-crafted green glass shade, polished to a bright glossy finish.
- Features an old-fashioned pull chain and a multi-step pedestal base.
<
>
Victory Light Banker's Brass Desk Lamp - 12.5" Height - 10 W LED Bulb - Hanging Chain, Durable - Metal - Desk Mountable - Brass, Green - for Desk, Bank, Office, Reception
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Bulb/Tube Type | LED |
| Power Consumption | 10 W |
| Maximum Bulb/Tube Power | 10 W |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Product Color | Brass ~ Green |
| Manufacturer Website Address | http://www.victorylight.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Banker's Brass Desk Lamp |
| Height | 12.5" |
| Manufacturer | Victory Light, Ltd |
| Country of Origin | China |
| Application/Usage | Desk ~ Bank ~ Office ~ Reception |
Product Information
| Brand | V-Light |
| Type | Lamps |
Description
With a classic banker's design and shape, this lamp adds extra light to your office or reception desk. It features a green shade and antique brass base for a stylish look. Rotating glass shade allows you to control light focus and direction. Turn lamp on/off with the decorative, pull-chain switch. Durable metal construction allows long-lasting use. Lamp comes with a 10-watt, energy-saving bulb.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: VLUVL0146P2 Stock Available
-
Product Code: VLUV210815HB3 Stock Available
-
Product Code: OTTCSR1600CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN0800WCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSR7500CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSR07G5WSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN85G5CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN8500CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS3QN4WWCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTF26WG9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTF261G9SHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN34KCCSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS336G5CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCS33600CSHPRCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1601BKCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2107WHTCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2105PNKCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2105NVYCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSLED2104WBDCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLF100SLVCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLF100DCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED600Currently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1821WBOSCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1814BDCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1813BOSCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1812GBDCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1800BKCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1701WCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1510Currently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1509Currently out of Stock
-
Product Code: BOSKTVLED1502WCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSKTVLED1502BCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1817WBOSCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN5908CCurrently out of Stock
Reviews
No Reviews
