‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
1780 Stock Available
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV00118Currently out of Stock
-
Product Code: ALL00699196 Stock Available
-
Product Code: BSN157431582 Stock Available
-
Product Code: BSN157412155 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371127 Stock Available
-
Product Code: BSN157351614 Stock Available
-
Product Code: BSN157333286 Stock Available
-
Product Code: ALL3717619 Stock Available
-
Product Code: ALL2540598 Stock Available
-
Product Code: ALL2507526 Stock Available
-
Product Code: ALL2140535 Stock Available
-
Product Code: BSN1572715 Stock Available
-
Product Code: ALL2740529 Stock Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ACC7215549 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews