‹ Prev
Next ›
designer line silhouettes waste receptacle, 16 gal, steel, silver metallic
Currently out of Stock
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Silver Metallic |
| Width | 14.8" |
| Product Name | Silhouettes 16G Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 30.4" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.8" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Sleek Silhouettes Decorative Square Indoor Waste Container features a contemporary perforated pattern designed to seamlessly and beautifully blend with modern facilities and environments. It is made from heavy-gauge, fire-safe steel with the lid fastened to the receptacle, making waste collection faster and more convenient. Leg levelers provide stability on uneven surfaces. The included leakproof rigid plastic liner helps contain liquids and keep the surrounding area cleaner. Folding retainer bands securely hold liner bags in place and out of sight. The-16 gallon receptacle in Stardust Silver Metallic arrives fully assembled, making setup fast and easy.
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-5123175Currently out of Stock
-
Product Code: RCP2131929Currently out of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS50DSOCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS50DSICurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS04SSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS02SSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-3683733Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3683731Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3683718Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-36836665 Stock Available
-
Product Code: SKU-3683662Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-368366117 Stock Available
-
Product Code: SKU-36836601 Stock Available
-
Product Code: SKU-36836592 Stock Available
-
Product Code: SKU-3683653Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3683652Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-368365115 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP1779739CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP9W22GYCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP817088BKCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP264360YL2 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG1 Stock Available
-
Product Code: RCP18835522 Stock Available
-
Product Code: SKU-3035439Currently out of Stock
-
Product Code: RCP9W2700BE27 Stock Available
-
Product Code: SKU-3013515Currently out of Stock
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP1971956Currently out of Stock
-
Product Code: RCP18835631 Stock Available
-
Product Code: SKU-3009240Currently out of Stock
-
Product Code: RCP843088BG2 Stock Available
-
Product Code: RCP917188BG1 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews