- Professional-grade construction.
- All-plastic to resist rusting, chipping, and peeling.
- Square shape for easy storage.
- Molded handles.
- Reinforced rims.
<
>
Rubbermaid Commercial Brute Square Container - 40 gal Capacity - Square - Rounded Corner, Snap Lock, Handle, Smooth, Easy to Clean - 28.8" Height x 27" Width x 23.3" Depth - Gray - 1 Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 40 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 27" |
| Product Name | Brute Square Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 23.3" |
| Height | 28.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Trash Can is designed with strength in mind from professional-grade, heavy-duty plastic that won't rust, chip, peel, or fade. These garbage cans have reinforced rims for added strength, molded grips for easy lifting, and anti-jam nesting for easy storage and removal.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Currently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS23RCCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP1779734Currently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS50DSOCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS24DPOCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS16STVCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS16STRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS16DCSSCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP2136963Currently out of Stock
-
Product Code: RCP354060GYCT14 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BKCT11 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT16 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP262000GYCTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP1956185CT3 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT32 Stock Available
-
Product Code: RCP1779734CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP1779739CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP9W22GYCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP264360YL7 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG14 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GY6 Stock Available
-
Product Code: RCP18836114 Stock Available
-
Product Code: RCP18834582 Stock Available
-
Product Code: GJO60465131 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700GRAY27 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BE33 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2100GY10 Stock Available
-
Product Code: RCP356988GY5 Stock Available
-
Product Code: RCP356988BK10 Stock Available
-
Product Code: RCP356988BG13 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GY66 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BK6 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECurrently out of Stock
-
Product Code: RCP1971968Currently out of Stock
-
Product Code: RCP1971956Currently out of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews
