- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
<
>
Rubbermaid Commercial Silhouettes 16G Waste Container - 16 gal Capacity - Square - Perforated, Fire-Safe, Durable - 30.4" Height x 14.8" Width x 14.8" Depth - Steel, Metal - Silver Metallic - 1 Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Silver Metallic |
| Width | 14.8" |
| Product Name | Silhouettes 16G Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 30.4" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.8" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Sleek Silhouettes Decorative Square Indoor Waste Container features a contemporary perforated pattern designed to seamlessly and beautifully blend with modern facilities and environments. It is made from heavy-gauge, fire-safe steel with the lid fastened to the receptacle, making waste collection faster and more convenient. Leg levelers provide stability on uneven surfaces. The included leakproof rigid plastic liner helps contain liquids and keep the surrounding area cleaner. Folding retainer bands securely hold liner bags in place and out of sight. The-16 gallon receptacle in Stardust Silver Metallic arrives fully assembled, making setup fast and easy.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1779739Currently out of Stock
-
Product Code: RCP1867531Currently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS50DSOCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP395800BGCTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP353600GYCTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP264360YLCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP264360GYCT16 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP263200GYCT19 Stock Available
-
Product Code: GJO60464CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP1867531CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP1779739CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP817088BK2 Stock Available
-
Product Code: RCP264360YL7 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BG14 Stock Available
-
Product Code: RCP18834564 Stock Available
-
Product Code: IMP7352Currently out of Stock
-
Product Code: RCP9W2700BE33 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BG2 Stock Available
-
Product Code: RCP1971968Currently out of Stock
-
Product Code: RCP1971956Currently out of Stock
-
Product Code: RCP18835631 Stock Available
-
Product Code: IMP77323CTCurrently out of Stock
-
Product Code: IMP7352CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO11581CT1 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
