- Let the air, and the comfort, flow freely.
- Breathable, four-way stretch, mesh mid-back design.
- Advanced synchro-tilt control mechanism.
- Height- and width-adjustable arms.
- Easy assembly.
<
>
HON Ignition HIWMMKD Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Fog Back Color - Ilira-stretch Back Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Contoured ~ Depth Adjustment |
| Product Name | Ignition HIWMMKD Task Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.5" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Features | Comfortable ~ Versatile ~ Adjustable Base ~ Tilt Tension ~ Synchro Tilt ~ Dual Wheel Caster ~ Breathable ~ Tilt Lock |
| Height | 44.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTMM950077Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950076Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950075Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950073Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950071Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950069Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950010Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950008Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950007Currently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONIW103CU19Currently out of Stock
-
Product Code: LLR83104Currently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONIW104CU102 Stock Available
-
Product Code: HONIW103CU103 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: HONALTT1UMBLKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AFC84ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC47ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC98ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC84ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC67ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC49ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC47ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC19ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC10ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC98ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC67ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC49ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC19ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC84TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC67TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC49TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC47TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: LLR8330747 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK7 Stock Available
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: BSXVL582ES10T2 Stock Available
-
Product Code: BSXVL581ES10T12 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKCurrently out of Stock
Reviews
No Reviews
