- Provides added support for all-day seating comfort.
- Synchro-tilt with variable locking positions and independent back angle adjustment.
- Polyester upholstery with Nano-Tex® for superior stain resistance.
- Adjustable T-arms offer custom comfort.
- Five-star base with casters for easy mobility.
<
>
HON Ignition Mid-Back Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Mid Back - 5-star Base - 1 Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Glider ~ Contoured ~ 360° Swivel ~ Pneumatic Adjustment ~ Depth Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Ignition Task Chair |
| Width | 27" |
| Depth | 39" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Back Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Arm Height Adjustment ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Synchro Tilt ~ Back Angle Adjustment |
| Height | 44" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: HONI2M2AFLC10TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TKCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BOP6366WTGYCurrently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950077Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950076Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950075Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950073Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950071Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950069Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950010Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950008Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950007Currently out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AFC84ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC47ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC98ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC84ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC67ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC49ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC47ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC19ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2ACC10ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC98ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC67ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC49ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AFC19ATKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC82TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC46TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC22TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONIW103CU19Currently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC84TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC67TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC49TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC47TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: LLR83104Currently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK7 Stock Available
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC90TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONIW103CU103 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKCurrently out of Stock
Reviews
No Reviews
