‹ Prev
Next ›
HSM Classic 125.2 - 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler - Continuous Shredder - Particle Cut - 4 Per Pass - for shredding Paper, Staples, Paper Clip - 0.031" x 0.188" Shred Size - P-7/F-3 - 10.04" Throat - 20.10 gal Wastebin Capacity - White
Ships 2-3 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 20.10 gal |
| Sheet Shred Capacity | 4 Per Pass |
| Security Level | P-7/F-3 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | 125.2 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Classic 125.2 - 1/32" x 3/16" + External Autom. Oiler |
| Width | 23" |
| Shredding Item | Paper Clip ~ Paper ~ Staples |
| Height | 29" |
| Features | Automatic Oiler ~ Durable ~ Auto Shutoff ~ Overload Protection ~ Caster |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Application/Usage | Office |
| Depth | 19.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
High-security shredder meets DOD and NSA/CSS 02-01 and 04-02 mandatory security requirements. High-quality materials provide security and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Powerful motor delivers continuous operation. Anti-Jam technology easily and quickly reverses if the machine is overloaded. Safety element prevents unintentional entry. Emptying and removing the collection bag is convenient and effortless. High-quality wooden floor cabinet with door is equipped with casters for easy mobility. Shredder also includes a light barrier for automatic start/stop and external oiler.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1922113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1660143OCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM1564173OCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM1923113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0316HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM2351113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HCurrently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews