‹ Prev
Next ›
Kantek Secure-View Widescreen Blackout Privacy Filter Black - For 24" Widescreen LCD Monitor, Notebook - 16:9 - Damage Resistant - PET (Film) - Anti-glare - 1 Each
23 Stock Available
- Protects data on notebook and LCD monitors.
- Micro-Louver technology provides frontal viewing and blacks out side view.
- Eliminates glare and increases contrast.
- Easy to install and remove.
- Includes cleaning cloth and mounting tabs.
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Widescreen | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Device Supported | Monitor ~ Notebook |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Dimensions | 533x298.5mm |
| Privacy Filter | Yes |
| Screen Size | 24in |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Monitor Arm |
Description
This premium display filter protects your onscreen data on notebook and LCD monitors. Micro-Louver technology creates a narrow frontal viewing angle that blacks out side views from prying eyes. Also eliminates glare and increases contrast to reduce eye strain. The innovative overlay design is easy to install and remove. Includes cleaning cloth and mounting tabs.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: MMMPF240W9EM52 Stock Available
-
Product Code: KMWK58358WWCurrently out of Stock
-
Product Code: KTKLCD24WSVCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN292912 Stock Available
-
Product Code: BSN2066834 Stock Available
-
Product Code: BSN2051783 Stock Available
-
Product Code: MMMPF240W1EM43 Stock Available
Reviews
No Reviews