<
>
Lorell Big & Tall Executive High-Back Chair With Adjustable Arms - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | Big & Tall Executive High-Back Chair With Adjustable Arms |
| Width | 31.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20.2" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Comfortable ~ Padded Arm ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Upholstered Back ~ Durable ~ Reinforced ~ Pivoting Arm ~ Arm Height Adjustment |
| Height | 45.1" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR5943572 Stock Available
-
Product Code: LLR41851Currently out of Stock
-
Product Code: EUTLE222TNMCurrently out of Stock
-
Product Code: EUTLE111TNMCurrently out of Stock
-
Product Code: EUTLE9ERGCurrently out of Stock
-
Product Code: BOPB7601Currently out of Stock
-
Product Code: LZB4808125 Stock Available
-
Product Code: LZB4808014 Stock Available
-
Product Code: LLR83308Currently out of Stock
-
Product Code: LLR69516Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6012066 Stock Available
-
Product Code: LLR601164 Stock Available
-
Product Code: LLR59535Currently out of Stock
-
Product Code: LLR595327 Stock Available
-
Product Code: LLR59529Currently out of Stock
-
Product Code: HON2095HPWST11TCurrently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
