<
>
Lorell Big & Tall High-Back Chair - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Contoured |
| Product Name | Big & Tall High-Back Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 30.8" |
| Country of Origin | China |
| Height | 48" |
| Features | Cushioned Base ~ Contoured Back ~ Durable ~ Adjustable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR5943572 Stock Available
-
Product Code: EUTLE222TNMCurrently out of Stock
-
Product Code: EUTLE111TNMCurrently out of Stock
-
Product Code: LLR83308Currently out of Stock
-
Product Code: LLR69516Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6012080 Stock Available
-
Product Code: LLR601164 Stock Available
-
Product Code: LLR59535Currently out of Stock
-
Product Code: LLR595327 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
