<
>
NuSparc Vertical File Cabinet - 14.2" Width x 18" Depth x 35.5" Height - 3 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Cam Lock, Glide Suspension, Anti-tip, Nonporous Surface, 3/4 Drawer Extension - Black - Baked Enamel - Metal - Recycled
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Finishing | Baked Enamel |
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Vertical File Cabinet |
| Width | 14.2" |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | https:// |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Home Office ~ Hanging File Folder ~ Home ~ Office ~ Filing |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18" |
| Manufacturer | NuSparc |
| Features | Cam Lock ~ Glide Suspension ~ Anti-tip ~ Nonporous Surface ~ 3/4 Drawer Extension |
| Drawer Type | File |
| Height | 35.5" |
Product Information
| Brand | Nusparc |
| Type | Accessories |
Description
With a smart, efficient design, the Metal Vertical File Cabinet works well in small spaces and includes three file drawers for plenty of filing space. It is perfect for your small or home office. Keep your confidential files secure using the built-in cam lock for the top drawers. Drawers smoothly open and close using a patented glide suspension, and the 3/4 drawer extension prevents tipping. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. Bring organization and function to your home or office with this three-drawer file cabinet. Steel construction with a baked enamel finish is nonporous and easy to clean.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
