‹ Prev
Next ›
Roaring Spring 5x5 Grid Engineering Pad
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Glued construction, poly-wrapped.
- Excellent for engineering labs and classes.
- 3-hole punched for use with standard ring binders.
- 5 x 5 graph-ruled for drawings and layouts.
Product Details
General Information
| Binding Type | Glued |
| Binding Location | Top |
| Number of Sheets | 200 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | 5x5 Grid Engineering Pad |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.66" |
| Length | 11" |
| Features | Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Excellent pad for usage in engineering classes and labs. Smooth writing paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5 square/inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. 34 pt chipboard backs add stability. Glued along 8.5" (top) edge and 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders. Each pad is poly-wrapped.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP3510122 Stock Available
-
Product Code: TOP35041152 Stock Available
-
Product Code: TOP33081115 Stock Available
-
Product Code: TOP33051118 Stock Available
-
Product Code: TOP3304176 Stock Available
-
Product Code: TOP2200562 Stock Available
-
Product Code: TOP22000144 Stock Available
-
Product Code: ROA95782CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95371CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95161CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA9518229 Stock Available
-
Product Code: ROA11209Currently out of Stock
-
Product Code: ROA95582Currently out of Stock
-
Product Code: CLE932811ISO78 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97228CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA74834CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA74824CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA74804CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17030CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA9518229 Stock Available
-
Product Code: ROA95589Currently out of Stock
Reviews
No Reviews