‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Blue Examination Book
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Perfect for exams, essays and assignments.
- Each book is produced with recycled 15# white writing paper.
- Each book has eight recycled sheets (16 pages counting front and back).
- The covers are a 50# recycled offset stapled construction.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Spine |
| Binding Type | Stapled |
| Number of Sheets | 8 |
| Product Name | Blue Examination Book |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Blue |
| Height | 0.04" |
| Length | 11" |
| Features | Heavyweight Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Description
Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more that 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. Use these booklets for exams, essays and short assignments. Each book is produced with recycled 15# white writing paper and has wide ruled blue horizontal lines with a red margin. The covers are made using recycled content as well. Two staples along the spine hold the book together. Each book has eight sheets (16 pages counting front and back).
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA77608CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77522CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77519CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77516CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77510CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77517214 Stock Available
-
Product Code: ROA77512Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ROA77519CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77516CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA54121CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11247CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11209Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77517214 Stock Available
-
Product Code: ROA77512Currently out of Stock
-
Product Code: ROA7716029 Stock Available
Reviews
No Reviews