‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Whitelines Premium Line Ruled Spiral Notebook
Currently out of Stock
- Sold as an each - one spiral notebook
- Dimensions: 11" x 8.5" 70 Sheets
- Gray 20# paper makes the white lines pop off the page. The gray background is also easier on the eyes than traditional white paper
- The FREE Whitelines App makes it simple to scan, save and share your notes. The app automatically detects, captures and straightens out your notes. It also removes the background
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Whitelines Premium Line Ruled Spiral Notebook |
| Width | 8.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.33" |
| Length | 11" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Gray |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Wirebound notebook features a unique ink technology that works with the free Whitelines Link mobile app to create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper. Simply write, scan and save your notes and scribbles to save all of your work digitally. Wirebound design lets you completely open pages flat on surfaces for easier handwriting. Thick backing provides a sturdy writing surface that's excellent for use while standing or on your desk. Notebook is perfect for tracking ideas, drafts, notes, designs and more.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA77519CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17051CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17030CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17006CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17001CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11281CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11197CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11015CSCurrently out of Stock
-
Product Code: PKP9978ASTHZE10 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP65361Currently out of Stock
-
Product Code: ROA74221CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA53101CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA24326CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA9518229 Stock Available
-
Product Code: MEA06064143 Stock Available
-
Product Code: ROA95589Currently out of Stock
-
Product Code: ROA95582Currently out of Stock
-
Product Code: ROA1253115 Stock Available
-
Product Code: JDKK66652111 Stock Available
Reviews
No Reviews