<
>
Rubbermaid Commercial 36" Safety Cone - Spanish, English - Print/Message "Caution" , "Wet Floor" - 12.2" Width x 36" Height x 12.2" Depth - Cone Shape - Stackable, Sturdy - Plastic - Bright Yellow, Bright Yellow - 5 / Carton
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Bright Yellow |
| Shape | Cone |
| Width | 12.2" |
| Product Name | 36" Safety Cone |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 36" |
| Features | Stackable ~ Sturdy |
Product Information
| Brand | Rubbermaid Commercial |
| Type | Caution Sign |
Description
36" high safety cone offers a highly visible, bright-yellow, hazard protection system. Each side reads "Caution" and "Wet Floor" in Spanish and English. Versatile top design accommodates barricade belt, flashing light and lock-in sign holder. Four-sided shape allows efficient stacking. Multilingual warning messages and symbols allow effective communication for broad audiences. Molded-in slots allow easy handling. Safety cone is made of sturdy plastic. Color and graphic are ANSI-compliant and OSHA-compliant.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
